Як очистити монети в домашніх умовах: огляд кращих способів очищення монет

Як очистити монети (від іржі та окислення): хитрощі з лайфхаками від колекціонерів та нумізматів

Питання, як очистити монети в домашніх умовах, рано чи пізно постає перед тими, хто захопився нумізматикою. Буває, що раптом трапляється на нумізматичному ринку бракує екземпляр, але він не цілком у колекційному стані. Або так.

Знайдена монетка виявляє на собі такі сліди несприятливого впливу, що можна розгубитись: і викинути рука не піднімається, і що з нею робити, незрозуміло. Про все по порядку.

Які монети чистити не треба

Про це варто сказати відразу, щоб через незнання не почати працювати над тим, що вважається шиком у нумізматів, і не зіпсувати колекційний екземпляр.

А шиком є ​​старі мідні монети, покриті рівним природним коричневим нальотом, від світлого до темно-шоколадного кольору. Це плівка, що у результаті окислення міді, яку називають патиною. Ось її чіпати не потрібно. Монетка вже захищена природним чином і може посісти почесне місце серед інших.

Патина буває і зеленою, та інших відтінків. Прибирати її чи ні, вирішує господар, а яким чином – про це трохи згодом…

Способи видалення забруднень

Якщо у вас не той випадок, про який сказано вище (монета з благородною патиною), а придбання (або «знайдеш») вимагає «приховування», тоді до чищення вдасться доведеться. Існує три основні способи ушляхетнити металеві гроші:

  1. Механічний.
  2. Хімічний.
  3. Електрохімічний.

Механічним способом видаляють бруд, точкові горбки корозії, частинки рослинності, що налипли. Виконують цю процедуру, використовуючи спеціально для цього виділені зубні щітки, зубочистки і (акуратним чином, щоб не подряпати) голочки.








Не можна застосовувати абразивні матеріали, щоб не зіпсувати рельєф та монетне поле.

  • Хімічна обробка потрібна у разі наявності великого шару корозії та для чищення карбування зі срібла та золота.
  • Електрохімічний метод використовують, якщо шар оксидів особливо товстий або монета достатньо крихка.
  • Іноді методи комбінують.
  • До монеток різної безпеки та різних матеріалів має бути свій підхід.

Медні гроші

Медь дуже популярна в монетній справі протягом багатьох століть, а вироби з неї схильні до різних змін через неналежні умови. Тому завдання – як очистити мідну монету – завжди актуальне для нумізмату.

Просто брудну монету достатньо помити з милом, почистити гурт намиленою зубною щіткою та обполоснути проточною водою. Тобто вистачить і механічної обробки.

Якщо гроші мають негарний наліт, то очищаємо монети від окису, вдаючись до хімічних методів. Різні поверхні, відповідно, вимагають обробки різними реактивами:

  1. Блідно-жовтий наліт означає покриття вуглекислим свинцем. Знімають його за допомогою 10-відсоткового розчину оцту.
  2. Поверхня темно-зелена – це солі, у складі яких є вуглекисла мідь. Забирають розчином лимонної кислоти (від 5 до 10 відсотків).
  3. Вишнево-червоне покриття – закис міді. Знищують за допомогою повного занурення монетки розчин аміаку (5-15 відсотків). Занурювати її цілком необхідно для того, щоб аміак не справив згубного впливу на метал через зіткнення з повітрям.








Медні платіжні засоби через несприятливі умови можуть бути заражені так званою хлорною (бронзовою) хворобою. Її викликає хлориста мідь.

  • Світлі або насичені зелені плями здатні рости та утворювати раковинки.
  • Хлориста мідь може бути за шаром оксидів, а також на будь-якій монеті з вмістом цього металу. Її слід відрізняти від невинної патини.

Виявити ж провокатора допомагає водяна лазня. Якщо помістити заражену монетку в закриту посудину (на пластмасовій підставці над невеликою кількістю води), через кілька днів (від одного до трьох) на її поверхні з’являться краплі.

У такому випадку треба ретельно видалити хлористу мідь з надр металу (пухнастий наліт), наприклад, латуньною щіткою, а потім почистити зубною щіткою (вона повинна бути суха). І, зволоживши монету, акуратно точково обробити очищені місця азотнокислим сріблом.

Срібні гроші

Срібло – матеріал, з якого також виготовлено величезну кількість монет, у тому числі імперських, випущених у минулі сторіччя.

Як очистити старовинну монету з цього благородного металу?

  1. Як правило, через присутність у срібних монетках мідних з’єднань на них може з’являтися зелень.
  2. Щоб її позбутися, гроші кладуть у посуд з фарфору або скла з розчином сірчаної кислоти (5 відсотків).
  3. Періодично виймаючи, слід омивати її водою і потім зчищати щіткою розм’якшувальні солі.
  4. Аналогічно використовують розчин (від 5 до 10 відсотків) мурашиної кислоти. Краще, якщо розчин буде підігрітий.








Гірше справа, якщо на монеті кірка так званого рогового срібла, що має сірий колір з фіолетовим відтінком: таку монетку можна і позбутися при чищенні.

  • Якщо ж шар не дуже великий, є шанси поправити положення.
  • Для цього потрібен аміачний розчин (від 5 до 10 відсотків), в який слід покласти постраждалу.
  • А потім акуратно щіткою зняти розм’якшений шар. Все той самий хімічно-механічний спосіб.

Монети із ґрунту

А що робити, якщо монети лежали у ґрунті, як чистити монети, знайдені у землі?

  • У разі, коли їх кілька, і вони наче прикипіли один до одного, потрібно покласти їх у їдкий натр (точніше в 5-10-відсотковий його розчин) і нагріти до температури тридцять-п’ятдесят градусів.
  • Потім обережно відокремити одну від іншої і відкласти для подальшого очищення відповідно до їх стану. Чого не можна робити, так це розжарювати грошики і опускати їх у холодну воду.

Якщо шар оксидів дуже великий, але знайдений екземпляр має тверду металеву основу, можна звернутися до електрохімічного методу.

Як це робиться? Беруть скляний посуд і на дно укладають алюмінієву, пробиту цвяхами, пластинку (або цинкову) – опуклостями вгору.

  • На них по одній укладають знайдену дрібницю. Зверху – друга така платівочка.
  • Випуклості теж мають бути звернені до грошей.
  • І потім гроші повністю покривають електролітом (5-10-відсотковим розчином мурашиної кислоти), наливаючи його в посуд.
  • Дрібниця регулярно виймають і акуратно зчищають розм’якшений наліт.

Якщо ж «знайдеш» такий, що за шарами оксидів навіть не розібрати зображення та написів, і просте механічне чищення ні до чого не привело, можна випробувати їдкий натр 5-відсоткової концентрації або розчин вуглекислого амонію.








Найпростіше із золотом і грошима, які не побували в грунті: чистимо такі монети до блиску з легкістю і досить швидко.

Для надання їм більшої привабливості треба зняти з них жирові речовини. Для цього стане в нагоді спирт, ацетон або бензин. Далі – занурити у мурашину (лимонну) кислоту концентрацією 5-10 відсотків.

Як завершувати процес

Застосувавши той чи інший спосіб чищення, потрібно ґрунтовно промити матеріал (виварити) у дистильованій киплячій воді, змінюючи її кілька разів. Після чого – просушити за допомогою ацетону та потім спирту.

Ну а потім очищені монети можна розміщувати в альбомах, капсулах або інших «сховищах».

Фото монет після очищення