Як очистити монети в домашніх умовах: огляд кращих способів очищення монет

Медні гроші

Медь дуже популярна в монетній справі протягом багатьох століть, а вироби з неї схильні до різних змін через неналежні умови. Тому завдання – як очистити мідну монету – завжди актуальне для нумізмату.

Просто брудну монету достатньо помити з милом, почистити гурт намиленою зубною щіткою та обполоснути проточною водою. Тобто вистачить і механічної обробки.

Якщо гроші мають негарний наліт, то очищаємо монети від окису, вдаючись до хімічних методів. Різні поверхні, відповідно, вимагають обробки різними реактивами:

  1. Блідно-жовтий наліт означає покриття вуглекислим свинцем. Знімають його за допомогою 10-відсоткового розчину оцту.
  2. Поверхня темно-зелена – це солі, у складі яких є вуглекисла мідь. Забирають розчином лимонної кислоти (від 5 до 10 відсотків).
  3. Вишнево-червоне покриття – закис міді. Знищують за допомогою повного занурення монетки розчин аміаку (5-15 відсотків). Занурювати її цілком необхідно для того, щоб аміак не справив згубного впливу на метал через зіткнення з повітрям.








Медні платіжні засоби через несприятливі умови можуть бути заражені так званою хлорною (бронзовою) хворобою. Її викликає хлориста мідь.

  • Світлі або насичені зелені плями здатні рости та утворювати раковинки.
  • Хлориста мідь може бути за шаром оксидів, а також на будь-якій монеті з вмістом цього металу. Її слід відрізняти від невинної патини.

Виявити ж провокатора допомагає водяна лазня. Якщо помістити заражену монетку в закриту посудину (на пластмасовій підставці над невеликою кількістю води), через кілька днів (від одного до трьох) на її поверхні з’являться краплі.

У такому випадку треба ретельно видалити хлористу мідь з надр металу (пухнастий наліт), наприклад, латуньною щіткою, а потім почистити зубною щіткою (вона повинна бути суха). І, зволоживши монету, акуратно точково обробити очищені місця азотнокислим сріблом.