Квіткові клумби своїми руками: 150 фото ідей, як красиво декорувати та оформити квітник біля будинку

Квіткові клумби своїми руками: готові приклади, нестандартні ідеї дизайну, поради щодо оформлення підручними матеріалами (фото + інструкція)

Розміщення рослин з урахуванням їх особливостей, ландшафту ділянки, з використанням принципів створення квітників зроблять сад неповторним та декоративним на багато років.

Створення клумб на дачі – творчий процес з використанням певних знань та смаку. Маючи під рукою план ділянки, вже орієнтуючись на існуюче зонування можна починати фантазувати. Спочатку потрібно визначитися зі стилізацією оформлення квітника.

Класифікація квітників

Виділяються такі групи:

  • За стилем планування – регулярні та пейзажні;
  • Залежно від форм, розмірів, схем посадок: клумби, арабески, бордюри, рабатки, міксбордери, альпінарії, рокарії, вертикалі, партери, солітери, групи, масиви.





Регулярний стиль передбачає розміщення рослин з дотриманням законів симетрії та пропорційності.

  • Такий стиль підходить для оформлення майданчика перед будинком, доріжок, що ведуть до будинку.
  • Квітники такого типу вимагають детального планування і потребують ретельного догляду завжди.
  • Квітниками регулярного типу є клумба, арабеска, бордюр, рабатка, партерний та модульний квітники.

Квітники партерні характеризуються правильними формами – прямокутними або овальними з орнаментами. З усіх боків обмежені газоном. Для композиції підбираються компактні низькорослі рослини (оксамитці, бегонії). Це квітники парадного типу на великій площі.








Арабеска — відрізняється хитромудрістю орнаментів та форми. Складається з повторюваних мотивів у поєднанні з насиченими відтінками. Складається з низькорослих квітучих та ґрунтопокривних рослин. Рослини підбираються таким чином, щоб висота їх протягом сезону була однаковою.

Квіткові клумби створюються у формі квадратів, прямокутників, кіл необмежених розмірів.

  • Центр клумби робиться вищим, ніж краї або в середину висаджуються високі рослини (дельфініум, півонія, жоржини).
  • Тільки якщо клумба розташована біля стіни будинку або біля паркану, то рослини розподіляються по висоті від найвищих біля стіни з поступовим зменшенням висоти до країв.
  • Передній план закінчується низькорослими рослинами (очитки, аліссум) або переходить у газон.



Бордюр — це посадка ґрунтопокривних рослин заввишки до 35 см по краях доріжок або на стику зон ділянки завширшки від 10 до 40 см.

  • За шириною може бути до 5 рядів рослин, а по довжині — з плавним переходом одного кольору в інший за значної довжини бордюру.
  • Низкорослі чагарники в бордюрах використовуються за достатньої ширини і повинні добре переносити регулярну стрижку.

Рабатка відрізняється від бордюру меншою площею та формою у вигляді прямокутника або квадрата. Складається з багаторічників період цвітіння яких збігається і висаджених у кілька рядів або у шаховому порядку.

На ділянках з обмеженою площею розбиваються модульні квітники.

  • Принцип створення полягає у повторенні певної форми (коло, квадрат) у різних частинах ділянки.
  • Контейнери однакової форми з 2-3 видами рослин розміщуються в таких місцях, де створення звичайних квітників утруднене.
  • Влаштовується на брукованих поверхнях, добре виглядає на тлі дерев’яного та кам’яного облицювання.

Вільне планування використовується для створення квітників у пейзажному стилі. Відсутність симетрії та пропорцій, прагнення до природності природних форм переважають у ландшафтних квітниках – міксбордерах, альпійських гірках та рокаріях, при розміщенні рослин групами, солітерами, масивами та на вертикальних конструкціях. На фото квіткові клумби у відпочинковій зоні.





Міксбордер передбачає лінійне розташування рослин без чітких меж між ними на тлі огорож.

  • Фоном для таких квітників є дерева та чагарники, висаджені поодиноко або у вигляді живоплотів, декоративні протягом усього вегетаційного періоду.
  • Структура квітника — багаторічні рослини, а дворічні та однорічні рослини доповнюють їх.
  • Рослини висаджуються з урахуванням їхньої висоти — від найвищих при стіні, середніх у центрі та найнижчих по краях.
  • Поєднання різних рослин за формою листя, забарвленням квітів, формою куща, термінами цвітіння дає простір для фантазії, і декоративний ефект зберігається з ранньої весни до пізньої осені.








Альпійська гірка — споруда з каменів, що імітує гірські схили, з висадженими між ними альпійськими рослинами.

  • Може досягати у висоту від 50 см до 1 м. Для надання природності створювати її краще на височині та в добре освітленому місці.
  • У вигляді плоских композицій з каміння та низьких трав’янистих рослин з включенням карликових хвойних та листяних дерев створюються рокарії.





Головні принципи — природність та помірність.

Рослини одного виду або сорту у квітниках пейзажного стилю поєднуються у групи та масиви довільної форми.

  • Відрізняються вони за площею: площа групи від 3 до 50 кв. м, а площа масиву – від 80 до 1000 кв. м.
  • Рослини розміщуються за висотою за аналогією з клумбами. Складаються з рослин однієї чи невеликої кількості видів.
  • За строками цвітіння підбираються групи одного або двох колорів, що поєднуються між собою або так, щоб у певний період цвіли лише один вид рослини.
  • При цьому декоративний ефект повинен зберігатися протягом усього сезону.





Солітер – це одна рослина з красивою формою листя або великими суцвіттями на тлі газону. Рослина повинна переглядатися повністю з точки зору. Підходять для таких посадок високі злакові рослини (пампасна трава).

Вертикальні квітники оформляються у вигляді арок, пергол, альтанок з використанням багаторічних і однорічних рослин, що лазять і кучеряві. Таким чином, можна відокремити одну частину саду від іншої.