Декоративна штукатурка своїми руками: 125 фото прикладів внутрішньої та зовнішньої обробки стін

Декоративна штукатурка своїми руками (зі звичайної шпаклівки): цікаві варіанти декору + нюанси застосування

Починаючи черговий ремонт, багато хто закуповує традиційне оздоблення. Після вирівнювання поверхні, нанесення стартової та фінішної суміші під фарбування часто незадоволені кінцевим результатом.

Декоративна штукатурка своїми руками, замішана із звичайної сухої шпаклівки або спеціального складу замінить кілька етапів облицювальних робіт. Ефект набагато кращий, ніж після звичайного фарбування або обклеювання шпалерами. Поверхня вологостійка надовго збереже «новий» вигляд.

Застосування фактурної штукатурки

Якісне оздоблення декоративною штукатуркою – можливість втілити сміливі мрії щодо перетворення інтер’єру. Рельєфну поверхню можна отримати у різний спосіб. Все залежить від складу сухої суміші, в яку можна додавати пігмент та добавки на свій розсуд.

Опанувавши навички розподілу складу по вертикальній поверхні, легко переходити до роботи зі створення фактурної поверхні. З цим видом покриття легко приховати дефекти стін, а заразом імітувати більш дороге оздоблення, включаючи камінь та цегляну кладку.

Унікальний декор стін можна створювати в будь-якому приміщенні:

  • Передпокій та коридори;
  • Кухня та їдальня;
  • Квартира-студія;
  • Гостина (зал);
  • Санвузол або ванна;
  • Спальня та дитяча кімната.

У цьому сенсі декоративну штукатурку стін можна вважати універсальним рішенням.

Корисна порада! З метою економії можна взяти один склад, але варіювати колір (колір стін) і фактурний малюнок. Деякі склади відрізняються за складом, що дає додаткове мерехтіння, як «венеціанка», вона коштує дорожче, завдання більш трудомістке.








Дизайнерські прийоми з декоративною штукатуркою

Нове облицювання при першому «підході» може здатися складним у нанесенні. Отримуючи навичку при обробці балкона або туалету, легко «набити руку» і перейти до більш відповідальних ділянок облицювання квартири своїми руками.

Багато хто чув, що декоративна штукатурка зі звичайної шпаклівки багато в чому нагадує спосіб нанесення рідких шпалер. Дійсно працюючи вузьким та широкими шпателями, основу наносять на стіни, розподіляючи тонким шаром. У випадку штукатурки залишається оформити декоративний шар.

Зверніть увагу! У дизайнер інтер’єрів ці вид облицювання вважається найбільш «дружнім». Фактурна поверхня відмінно поєднується зі шпалерами, фарбуванням, цегляною кладкою та «диким каменем». З одного складу можна виконати кілька імітацій, але це обійдеться дешевшим у рази.

Фактурна поверхня зі штукатуркою – чудова заміна природним аналогам. Вона може імітувати агат, малахіт, яшму та опал. Особлива «місія» у венеціанської штукатурки – імітація стін, склепінь, колон (прямих та інших опуклих поверхонь) під мармур.

Різновиди сумішей

Декоративну штукатурку пропонують на полімерній, цементній та гіпсовій основі. Вони присутні різні добавки, визначальний кінцевий дизайн покриття стін. Іноді штукатурку розфасовують не в мішках, а в пластиковій тарі – це повністю готові до нанесення полімерні та акрилові склади, які швидко тверднуть.

Бюджетний спосіб – самостійно підготувати сухий склад, замішавши на воді суху шпаклівку з додаванням річкового піску, ПВА, пігменту та кам’яної крихти. Вона виглядатиме не гірше, ніж більшість «елітних» штукатурних складів.









Важливо! Купуючи декоративну штукатурку, дивіться рекомендації. Існують універсальні, зовнішні (фасадні) суміші і тільки для внутрішніх робіт.

Стилістика дизайну – важливий момент при виборі складу. Якщо передбачається ліплення деяких декоративних елементів своїми руками, краще вибрати гіпсову основу. Фасадні суміші можуть «видихати» шкідливі компоненти, але вони чудово скріплюють зовнішній шар, який протидіє руйнуванню погодно-кліматичних факторів.

  • Ефектну венеціанську штукатурку бажано захистити восковим покриттям.
  • За бажанням звичайну фактурну поверхню фарбують, розкривають безбарвним лаком, щоб було простіше мити та чистити.
  • Проте не всякий фактурний малюнок піддається новачкам.
  • «Венеціанку» краще довірити досвідченим майстрам облицювання, а спосіб нанесення «короїда» освоїти самостійно.

Поради новачкам

Кожен вид малюнка декоративної штукатурки формується на основі специфічного складу та способу нанесення. Наприклад, для малюнка об’ємними «трояндами» потрібна проста база, а під «короїд» і «руно» передбачається свій склад.

  1. Краще набиратися досвіду з простих способів нанесення готової суміші, щоб позбавити себе помилок і непотрібних етапів замішування складів, де важливе дотримання пропорцій.
  2. Сухі включення та пігмент краще закупити окремо, але перед нанесенням додавати в рідкі шпалери та французьку штукатурку, яка дивовижно виглядає в інтер’єрі вітальні чи спальні.
  3. Трафарети, гребінки, жорсткі насадки валика допоможуть сформувати цікавий малюнок, якщо працювати ними у певному напрямку.
  4. Суміш на основі гіпсу швидко схоплюється, тому її готують невеликими порціями. Зате вона є найбільш податливою і пластичною – з неї легко виліпити об’ємний декор.

  5. Малюнок «короїд» формується спеціальними гранулами, але малюнок можна урізноманітнити, по-різному переміщуючи шпатель.

При створенні фрагментів фактурного малюнка, що повторюються, потрібні особливі пристосування – трафарети, насадки валика, зубчастий шпатель. Про їхню потребу можна прочитати у рекомендаціях на упаковці, щоб закупити заздалегідь.









При покупці суміші для внутрішньої обробки дивіться на склад, це позбавить алергічних реакцій при роботі в приміщеннях.

Що важливо враховувати у нанесенні декоративної штукатурки

Готова паста із пластикової упаковки повністю готова до нанесення. Її небажано заздалегідь розкривати, щоби не змінювати консистенцію. Деякі готові суміші мають невеликий термін придатності, тому обов’язково знайдіть та прочитайте ці рекомендації.

Суху суміш готують за рецептурою, замішуючи перед нанесенням. Коли суспензія розмішана, їй потрібно дати розбухнути 10-15 хвилин, щоб усі добавки компоненти, що формують поверхню, встигли розмокнути та змішатися з іншими компонентами.

Заміс краще виконувати в окремому відрі або пластиковій тарі за допомогою будівельного міксера або дриля з насадкою. Це виключить комкування та неоднорідність. Спочатку наливають воду (зазначений у рецептурі об’єм) з рідким пігментом. Якщо барвник сухий, його попередньо замішують та проціджують, щоб не було дефектів.

Важливо! Розчин додають у воду, а не навпаки, щоб заміс був однорідним, необхідної консистенції.


Алгоритм робіт

Етапи оформлення стін фактурними сумішами:

  1. Закупівля необхідної кількості сухої суміші, яка відповідає метражу стін (витрата фактурної штукатурки вказана в інструкції), краще взяти із запасом.
  2. Підготовка інструментів, включаючи туру для замісу та нанесення, набір шпателів різної ширини.
  3. Очищення поверхні стін з видаленням старого фарбування, шпалер, шпаклівки, що шарується, а також закладання дрібних тріщин.
  4. Нанесення стартової основи, якщо потрібне вирівнювання стін, нерідко достатньо усунути дрібні дефекти та нерівності.
  5. Покрити поверхню ґрунтовкою, залишити до повного висихання (час вказаний в інструкції до застосування).
  6. Основний етап – нанесення штукатурки з рівномірним розподілом по поверхні з формуванням рельєфу.
  7. Після висихання шару декоративної штукатурки можна «законсервувати» стіни фарбуванням або розкрити вологостійким лаком.









Розчин фактурної штукатурки наноситься широким шпателем та розтягується по поверхні впевненими жестами. Бажано розрівнювати теркою, працювати впевнено, але без зусиль, щоб не потягнути шар.

Рустикальна фактура формується особливими пристосуваннями, але можна експериментувати зі жатою фольгою, опуклими елементами, насадкою валика зі штучним хутром.

Докладніше – на відео нанесення декоративної штукатурки «короїд» своїми руками.

Фото декоративної штукатурки