Вертикальне озеленення – як створити, що посадити, стилі, рослини, найкращі ідеї, фото

Вертикальне озеленення – сучасні ідеї прикраси саду своїми руками, фото стильних варіантів озеленення

Практично всі стикалися з подібним рослинним оформленням, щоправда, в основному це стосувалося фасадів будинків або парканів. Зараз цей спосіб перетворення порожньої стіни на живу та зелену поступово починає завойовувати інтер’єри квартир.

Цілком зрозуміло, що у кожного починання є свої плюси та мінуси, але у вертикального озеленення інтер’єру плюсів значно більше, мабуть з цієї причини такий спосіб оформлення квартир стає дедалі популярнішим.


















Використання вертикального озеленення

Крім привабливості, декоративне озеленення має і практичне призначення: наприклад, несе функцію природного охолодження – досить просто згадати балкони будинків, оплетені плющем. Крім цього, зелена стіна має непогану звукоізоляцію, вже не будемо говорити про поліпшення мікроклімату в квартирі і значне зменшення кількості пилу. І ще: рослини, що вертикально ростуть, дуже непогано приховують дефекти стін.









Коли подібне оформлення кімнат тільки починало входити в моду, як рослини в основному використовували всілякі ліани, тим більше, що вони досить невибагливі. Зараз вибір став значно багатшим, і як рослинний матеріал використовують різні квіти або мох. Петуньї, до речі, мають велику популярність.

Допоміжні конструкції

Якщо з’явилося бажання створити в квартирі живу стіну, а будувати її самостійно бажання чи навичок немає, вирішити подібну проблему допоможуть так звані фітомодулі для вертикального озеленення або фітостіна.

Призначення цих виробів одне, а конструктивно вони досить сильно різняться.

Фітостена є готовою конструкцією з вже висадженими рослинами.

  • Завдання полягає лише в тому, щоб благополучно доставити виріб до будинку і встановити в тому місці, де воно буде ефектно виглядати.
  • Призначена фітостена виключно для приміщень, а для огорож не підходить жодним чином.
  • У свою чергу, фітомодулі не є цілою вертикальною стіною – це невелика модульна конструкція, яку і встановити простіше, і підійде вона як для квартири, так і для забору на дачі.

Сам фітомодуль складається з каркасу (який може бути дерев’яним або пластиковим), панелі керування, резервуару для води, невеликої електропомпи, що дозволяє забезпечити подачу води, та датчика вологості.

Все влаштовано досить просто: каркас кріпиться на стіну, на нього висаджуються квіти (в магазині консультанти допоможуть підібрати відповідні запити рослини для вертикального озеленення), в резервуар наливають воду, і все підключається до електромережі.

На панелі керування програмується необхідний режим поливу; щойно датчик фіксує падіння рівня вологості – включається автоматична система поливу. Залишається час від часу доливати воду в резервуар.

Виготовлення вертикального озеленення

Заводські фітомодулі – досить дороге задоволення, але при бажанні та можливостях (в основному це вільний час) конструкцію для вертикального озеленення цілком можливо спорудити і самотужки, тим більше варіантів існує чимало.

Послідовність дій

Перед початком робіт із озеленення у квартирі необхідно прояснити деякі моменти.

  1. Розташування приміщення. Від нього залежатиме вибір рослин. При цьому необхідно взяти до уваги рівень освітлення, циркуляцію та ступінь вологості повітря, у різних кутах кімнати ці показники є різними.
  2. Необхідно визначитися з варіантом вирощування рослин. При вертикальному озелененні рослини можна вирощувати двома способами: на основі гідропоніки або із застосуванням ґрунту. Для гідропоніки доведеться придбати керамзит і мох сфагнум, ну а з ґрунтом все зрозуміло – це природне, звичне середовище.
  3. Наступний крок – вибір конструкції. Так як вертикальні сади мають кілька способів висадки рослин, то і конструкції можуть бути килимові (повстяне полотно з кишеньками для висадки рослин) або у вигляді фітопанно (єдиний декоративний модуль, що чимось нагадує заводський).

Килимове озеленення

Для створення подібної конструкції потрібна основа (розмір підбирається індивідуально), повсть (бажано тонка), ємність для збору вода та плівка для гідроізоляції.

  • На каркас кріпиться плівка, в нижній частині встановлюється ємність для збирання води: не обов’язково, щоб вона була широка, головне, щоб її довжина дорівнювала ширині основи.
  • На повстяне полотно нашивається потрібна кількість кишень і тканина кріпиться до основи. Необхідно порізати трохи повсті на клапті.
  • У підібраних рослин потрібно підрізати коріння, загорнути в клапті з ґрунтом, щоб вийшов «горщик», і вставити його в кишеньку.
  • Посаджені таким чином квіти слід полити, і після цього конструкцію можна повісити на стіну.

Недоліком подібного способу є відсутність автоматизованої системи поливу, тому квіти необхідно регулярно обробляти самостійно.

Створення фітопанно

Першим кроком у створенні цього стильного та ефектного об’єкта обстановки стане споруда каркасу із задньою стінкою. За основу можна взяти велику раму для фотографії.

  • Щоб утримуватись волога, необхідно прокласти плівку, зверху засипати грунт і закріпити його сіткою.
  • Вона не тільки утримає ґрунт, а й дозволить сформувати умовні осередки для висадки рослин.
  • Висаджену акуратно рослинність якийсь час необхідно потримати в горизонтальному положенні, щоб вона укоренилася, і тільки після цього вивішувати на стіну.





При озелененні своїми руками не завадить і система поливу: Можна купити в магазині, а можна зробити самостійно. Для цього в конструкцію вбудовується резервуар із водою, з’єднаний із міні-насосом шлангом від крапельниці.

Крім того, в більшості випадків виникає необхідність встановлення додаткового освітлення за допомогою спеціальних фітоламп. Ця система також може бути оснащена таймером, і тоді не потрібно буде переживати за те, що світло забули увімкнути або вимкнути.

Впоратися з якимись непосильними завданнями, та й загалом вирішити питання зі створенням фітостіни допоможуть фахівці – сьогодні їх чимало як приватних дизайнерів, так і великих студій. Їхня спеціалізація – вертикальне озеленення, так що, якщо є можливість витратити певну суму на послуги професіоналів – варто це зробити.

Правила догляду

Незважаючи на встановлення систем поливу та освітлення, рослини все одно потребуватимуть додаткового догляду. Необхідні спеціальні добавки для кращого росту та цвітіння. Крім того, потрібно видаляти засохлі квіти та листя, щоб композиція завжди виглядала свіжою та привабливою.

Додати ефекту можна, забезпечивши конструкцію світлодіодного підсвічування з квітами, що відповідають загальному стилю композиції та приміщення.

Є ще один варіант – це штучна фітостіна, фото такого вертикального озеленення також часто зустрічається в оглядах. Для неї не потрібен ні полив, ні спеціальний догляд, тільки іноді треба протирати її від пилу.













Фото вертикального озеленення на ділянці