Стрічковий фундамент своїми руками: покрокова інструкція з технологією будівництва

Стрічковий фундамент своїми руками для будинку, лазні, гаража: всі етапи робіт + поради, як розрахувати, залити та правильно зробити

Фундамент є ключовим елементом у будівництві будинку. Його основне завдання – перекласти на землю все навантаження будівлі. Правильний вибір фундаменту забезпечить мінімальне та рівномірне осадження будівлі та захистить будинок від вологи.

Цей етап роботи безумовно призначений для економії на матеріалах, оскільки він має бути побудований таким чином, щоб не були потрібні втручання в його конструкцію після закінчення будівництва.

Фото стрічкового фундаменту можна зустріти на будівництві багатоповерхових будівель та заміських котеджів, лазень та капітальних альтанок.

Підготовчий етап

Свайно-стрічковий фундамент своїми руками у будь-якому разі вимагатиме залучення сторонніх фахівців. Спочатку на ділянці має з’явитися геодезист та відзначити на ньому розташування будинку.

Ця операція полягає в забиванні дерев’яних колів (реперів) у кути майбутньої будови. Найчастіше ці кілки фарбують у яскравий помітний колір, щоб не було сумнівів, де копати екскаватору.

  • На ділянку при необхідності повинен також попрацювати грейдер, який вирівняє будівельний майданчик.
  • Екскаватор повинен копати трохи ширше, ніж позначені геодезистом контури.
  • Після вирівнювання будівельного майданчика необхідно знову запросити геодезиста, який безпосередньо розмітить контур фундаменту.

Тим часом підрядник має вже поставити цемент, пісок, арматуру, які стануть основою майбутньої конструкції.

















Риття та облаштування траншеї

Після того, як ділянка вирівняна та виконана розмітка, можна замовляти екскаватор, який викопує траншею під фундамент. Якщо земля не схильна до обсипання і траншея має форму, опалубка не потрібна.

Якщо ж грунт піщаний, опалубка буде обов’язковою. На дно траншеї насипається 5-ти сантиметровий шар піску, який гідроізолюється спеціальними матеріалами.

  1. Встановлюємо арматуру. Якщо це стрічковий фундамент для дачі, можна обійтися дерев’яною опалубкою.
  2. Пам’ятайте, що арматура не може лежати прямо на землі. Під арматуру слід покласти розпірки чи бетонні блоки.
  3. Інакше вона не буде оточена бетоном у місці контакту із землею, що в майбутньому може спричинити корозію металу.
  4. Якщо використовується тимчасова дерев’яна опалубка, вона просто вкопується на достатню глибину і обв’язується пластиковою сіткою або з’єднується з іншими перемичками.
  5. Вони необхідні для того, щоб надати конструкції необхідної жорсткості, щоб вона не деформувалася і не розвалилася в процесі заливки.
  6. У будь-якому випадку важливо дотриматися вертикальності конструкції, для чого процес вирівнювання контролюється лазерною лінійкою або світлодоміром.

Після чого виконуємо заповнення траншеї дисперсними елементами, які будуть основою стін фундаменту. якщо це не дрібно-заглиблений стрічковий фундамент своїми руками, то земляний грунт або річковий пісок для цього не використовується, переважно затребуваний гравій.

Необхідно насипати наповнювач шарами по 20-30 см, потім ущільніть їх. Підрядники на будівництві використовують важкі ковзанки або перемички для ущільнення.

Рада: Зверніть увагу на правильну щільність кутів. Кути краще ущільнювати вручну. Для засипання фундаменту щебенем потрібен екскаватор.








Після того, як гравій або щебінь навалений та утрамбований, викликаємо сантехніка, яка розводить каналізацію та водогін. Після укладання комунікацій засипають труби, очищають та ущільнюють гравій над ними вручну, щоб не пошкодити встановлену установку важким катком.

Виконуємо заливку бетоном утрамбованого наповнювача. Найчастіше використовують бетон класу В-15 або В-20.

  • Влаштовуємо блискавкозахист навколо свого будинку, розміщуючи обруч над верхнім краєм арматури.
  • Надалі обруч буде підключено до штанг системи блискавкозахисту, розташованої на даху будинку.
  • Заливаємо траншею та арматуру заздалегідь приготовленим бетоном. Рекомендується використати бетон мінімум Б-20.

Гідроізоляція фундаменту

Після висихання стрічкового фундаменту виконуємо горизонтальну ізоляцію. Для виконання цієї операції знадобляться бітумні маси або руберойд, що зварюється.

Найкращим рішенням буде зробити початкове покриття з бітумних мас, яке буде покрите руберойдом, що зварюється.

  • Вкладаємо вертикальну та горизонтальну ізоляцію на фундаментні стіни.
  • Переважно виготовляємо її з бітумних мас.
  • Наносимо товсті шари маси, які повинні покривати всю поверхню стін фундаменту.
  • Змащуємо стіни зсередини та зовні.

Покриття стін тільки дисперсією не є належною ізоляцією — дисперсія є лише ґрунтовкою для остаточної ізоляції, будь то горизонтальна чи вертикальна.








j “/wp-content/uploads/bvnbn_11531.jpg”>

Наземна частина фундаменту

Найчастіше наземна частина фундаменту будується з бетонних блоків, які кріпляться до залитого в землю бетону. Такий спосіб будівництва переважно застосовується в багатоповерхових офісних та житлових будинках.

Альтернативою для малоповерхової приватної забудови є залиті фундаментні стіни, для яких необхідно буде підготувати високу опалубку.


Виведення комунікацій через фундамент

Після будівництва робимо водопропускні труби для водопроводу та каналізації. Водопропускні труби найчастіше виконуються з відрізка труби, що кріпиться до цегляної фундаментної стіни.

Утеплення фундаменту

Виконуємо утеплення фундаментних стін. Найчастіше використовують полістирол, спеціально розроблений для таких видів робіт.

Не рекомендується використовувати звичайний пінополістирол, він може зруйнуватися під впливом води.

Для людей, які планують облаштувати дренаж навколо будівлі, це найкращий час для цього.

  • На фундаментні стіни укладаємо фольгу з ямочками.
  • Плівка є механічним захистом фундаментних стін.
  • Він захистить пінополістирол при заливанні стін дощем, а потім від шкідливого впливу гризунів.
  • Наступний етап буде завершено декоративним оздобленням плиткою на стінах фундаменту зовні.







Будівництво фундаменту є досить простим процесом. На цьому етапі вам потрібно буде мати справу з екскаваторником, гравійним кар’єром, сантехніком та оптовим продавцем будматеріалів.

Правильне виконання фундаменту будинку забезпечить вам спокій та безпеку. Переконайтеся, що їх виконання на найвищому рівні, не варто повертатися до фундаменту на пізнішому етапі, чи це будівництво або реконструкція.

Фото саморобного стрічкового фундаменту