Як побудувати дах своїми руками: покрокова інструкція правильного зведення даху, 100 фото

Як побудувати дах своїми руками (двосхилий, односхилий): огляд всіх етапів монтажу від А до Я

Професія покрівельника завжди вважалася найскладнішою та високооплачуваною у будівельній справі.

Але якщо ви, поглянувши на різні фото дахів, вирішите знехтувати послугами спеціаліста та самостійно приступити до роботи, вам знадобиться ознайомитися з деякими рекомендаціями. Адже дах є дуже важливим елементом зведення.

Вибираємо тип даху

Насамперед потрібно розібратися, які бувають дахи та який з них підійде для вашого будинку.

  1. Одношаровий дах – найпростіший у виконанні “скандинавський” варіант. Тут використовується нескладна схема укладання крокв, а ось житловий простір під дахом не передбачено. При будівництві даху сараю багато хто вибирає саме такий тип.
  2. Двосхилий дах – максимально лаконічний, відносно недорогий і легкий у будівництві вид покрівлі. Залежно від кута нахилу під нею, можна обладнати додаткові мансардні кімнати. Конструкція даху досить легка і зручна для монтажу – саме тому її найчастіше вибирають для самостійного збирання. Більш ускладнений варіант – це двосхилий дах зі скосом.
  3. Будівництво вальмового (або чотирисхильного даху) краще довірити досвідченому покрівельнику.Адже вона встановлюється на великогабаритні будівлі, тому розрахунки має робити спеціаліст. Окремий випадок — напіввальмовий дах — монтується на будинки квадратної форми.
  4. Дах з ламаними скатами дає можливість максимально ефективно використовувати внутрішній простір для обладнання житлових приміщень. Деяким може здатися, що вона виглядає дещо безглуздо, але в нашій країні цей вид дахів користується великою популярністю. Тут крім основних конструкцій використовуються висячі крокви, стійки, підкоси та затяжки.

Верхом інженерної думки є багатосхилий дах. Не багато будівельників здатні на будівництво цього шедевра.


















Основні терміни

Щоб краще розуміти, як побудувати дах будинку своїми руками, доведеться ознайомитися з профільною термінологією:

  • Дах — завершальна частина будівлі, а її верхня частина називається покрівлею.
  • Муерлат — найчастіше спеціальний брус, на який спиратиметься вся конструкція. Його укладають строго за периметром;
  • брус, який закріплюється впоперек стін будинку, називається лежень.
  • Коник даху — це місце найвищого горизонтального стику схилів.
  • Вертикальна балка, встановлена ​​між лежнем і ковзаном носить назву бабка або стійка.
  • Крокви (кроквяні ноги) — найдовші бруси, які надають форми всієї конструкції і на які згодом буде стелитись покрівельне покриття.
  • Внутрішні балки, що закріплюють крокви, називаються прогони.
  • Підкоси — підкроквяні балки, розташовані під кутом 45 градусів до лежання, створюють додаткову міцність конструкції.
  • Контробрешітка та решетування — горизонтальні та вертикальні дошки, які рядами укладають поверх крокв.
  • Карниз – спеціально закріплений на нижній частині даху жолоб, куди стікає дощова та тала вода.

Ця невелика частина професіоналізмів найчастіше зустрічається у спеціальній літературі та використовується будівельниками.

Як правильно зробити розрахунок даху?

Щоб придбати необхідну кількість пиломатеріалів для роботи, не витратити гроші на зайві бруси або на додаткову доставку, потрібно обов’язково зробити точний розрахунок.

  1. Насамперед розраховують переріз кроквяної ноги.
  2. Тут типорозміри бруса залежать від відстані між кроквами, вибраних покрівельних матеріалів, а також середньорічних норм опадів.
  3. Зазвичай використовують розміри від 40*150 мм до 100*250 мм.
  4. Довжина крокв прямо пропорційна висоті даху, відстані між стінами будівлі, а також залежить від кута нахилу скатів.
  5. Від розміру перерізу кроквяних ніг залежать габарити стійки (100*100/150 мм) та підкосів (50/100*150 мм).
  6. Параметри муерлата (150*150 мм), затяжки (50*150 мм з обох боків) та прогону (50/100*150 мм) є відносно стандартними для всіх споруд даного виду.
















Коли ви з’ясуйте середньорічний обсяг снігових опадів у вибраній місцевості, а також вітрове навантаження, можна розрахувати на якій відстані (або з яким кроком) необхідно встановлювати кроквяні ноги, чи потрібні додаткові підсилювальні конструкції тощо.

При виготовленні дахів, що утеплюють, також беруть до уваги товщину прокладочного матеріалу, а при використанні мінеральної вати додають ще 2-4 см для вентиляції.

Також потрібно зрозуміти, на якій висоті буде розташований коник, це безпосередньо вплине на кут нахилу даху.

Перед покупкою покрівельних та теплоізоляційних матеріалів, мембран тощо. необхідно розрахувати загальну площу схилів покрівлі.

Етапи зведення на прикладі двосхилим даху

Повністю зрозуміти, як побудувати двосхилий дах, можна, вивчивши послідовність виконання робіт:

  1. Після зроблених розрахунків потрібно вибрати та закупити всі необхідні матеріали та інструменти. Для більшої довговічності всі дерев’яні комплектуючі радять знезаразити антисептичними просоченнями.
  2. В якості основи даху до стін будинку по периметру кріплять муерлат, який покликаний рівномірно розподілити на стіни будинку навантаження покрівлі. Муерлат встановлюють лише з кам’яних будовах, т.к. у дерев’яних будинках цю роль виконують верхні бруси чи колоди.Кріпити його можна за допомогою шпильок, металевих скоб, дротяної конструкції або анкерних болтів.
  3. Наступним етапом стає закріплення конькового бруса, який має стати міцною основою кроквяної системи та підтримувати правильну геометрію всього даху.
  4. Далі встановлюють стійки, до яких згодом будуть кріпитися крокви. Верхні краї стояків обов’язково потрібно обв’язати. При укладанні крокв обов’язково слідкуйте, щоб вони розташовувалися строго в одній площині, а краї їх виходили за периметр стін будинку.
  5. Для зміцнення конструкції під кутом 45 градусів від стійок до крокв монтують підкісні бруси.
  6. Важливим етапом після встановлення кроквяної системи є прокладання гідроізоляційного матеріалу. Роботу проводять знизу нагору, а шари спеціальної плівки стелят внахлест на 100-150 мм, щоб волога не проникала всередину, а стікала вниз. Натяг плівки повинен бути достатнім для того, щоб на ньому не могла затримуватися рідина. Тут важливо не перестаратися та не порвати матеріал.
  7. Поверх гідроізоляційного покриття устілювачів утеплювачі, а потім — пароізоляційну мембрану.
  8. Потому приступають до встановлення контробрешітки, яка повинна зафіксувати всі шари гідроізоляції та утеплювачів. Для цього використовують тонкі рейки 25*30 мм. Далі укладають решетування, яке є основою для обраного покрівельного матеріалу. Якщо ви придбали м’який і легкий матеріал для покрівлі, то вам потрібно встановити суцільну решетування без зазорів. А якщо ви плануєте покрити дах шифером або металочерепицею, то обрешітки повинні бути розріджені — чим важче покриття, тим ширший крок обрешітки. Брус для решетування використовують з габаритами перерізу 100*25 мм.
  9. Спосіб монтажу покрівельного покриття залежить від того, якому матеріалу ви віддали перевагу. Це може бути профнастил, металева або керамічна черепиця, ондулін або бітумна покрівля.
  10. Завершальним етапом зовнішньої обробки є встановлення водостічної системи.













>

Для зменшення тепловтрат всередині даху між кроквами укладається теплоізоляційний матеріал: базальтова або мінеральна вата, пінопласт і т.д.


Список поширених помилок під час будівництва даху

Щоб ваша споруда радувала вас довгі роки, постарайтеся не допустити прикрих помилок:

  • Не нехтуйте порадами експертів, проведенням розрахунків та створенням точної схеми будівництва;
  • Не заощаджуйте на матеріалах та інструментах;
  • Не забувайте про вентиляційну систему;
  • Правильно вибирайте матеріал покрівлі залежно від типу даху;
  • Спробуйте старанно монтувати пароізоляційні матеріали, т.к. грибок, викликаний вогкістю, може швидко знищити деревину;
  • Приділяйте увагу герметизації всіх матеріалів, що покривають.

Фото саморобного даху