Тандир із цегли: креслення, розміри, фото + покрокова інструкція будівництва
Тандир – пекти у формі глека. Її створили Сході. Тандир здатний успішно замінює багато інших видів печей. Це ідеальний спосіб приготування страв зі Сходу: м’ясо, риба, шашлик – все це стане доступним після будівництва тандира.
Батьківщиною цієї печі вважається Середня Азія. Ліплення вироблялося за допомогою вогнетривкої глини, попередньо висушеної та відпаленої. Отримати таку глину за кліматичних умов середньої широти не вдасться, т.к. глині потрібні особливі вимоги до вологості. Важливим є також світловий спектр.
Що таке тандир?
Приїхавши в місцевість із пустельним кліматом, створити правильний тандир можна без особливих зусиль. Легко отримати глину, яка відповідає вимогам тандира, в умовах спекотного сонця. Висока температура і куряче повітря роблять свою справу: стінки тандира, незважаючи на їх товщину, залишаються без пошкоджень.
Що буде, якщо сушити глину у середніх широтах? Вона покриється кіркою і буде вологою усередині. Далі при випаленні із-за вологи на стінках печі утворюються тріщини. Ось чому не можна зробити тандир у звичному кліматі, якою б гарною не була глина.
Умільці з народу зуміли знайти вирішення проблеми. Вірменський тонір відмінно грає роль заміни тандира. Будується він із шамотної цегли.Завдяки такому матеріалу стінки виходять товсті.
Це дозволяє довго зберігати тепло. Є й мінус — прогрівається вірменський тонір довше, натомість, на відміну від Середньої Азії, у середніх широтах достатньо дров для топки.
Побудова цегляного тандира проста. Всі необхідні матеріали можна легко купити в будівельному магазині.
Матеріали для кладки
Тандир відрізняється від мангалу тим, що для його кладки потрібно набагато більше матеріалів.
Серед них:
- Стінки повинні бути викладені шамотною цеглою. Кількість цегли регулюється параметрами майбутніх стінок.
- Кількість матеріалу для стін зазвичай дорівнює 300. Це мінімум, який придатний для не дуже високої товщини.
- Тому добре, коли їхня кількість коливається в районі 1000 штук.
- Розчин з глини можна виготовити, не вдаючись до сторонньої допомоги та до будмагазинів.
- Після того, як тандир повністю готовий, його необхідно обмазати глиняним розчином зовні.
- Тандир для дачі має бетонний фундамент.
- Друк повинен мати піддувало з цегли.
Коли працювати
Роботи ведуться кілька тижнів.Як і мангал, тандир зводять на вулиці, тому для успішної кладки потрібно вибирати лише теплу пору року. Інакше при низькій температурі розчин кладки стає непридатним.
Початок роботи
Фундамент дуже важливий для будівництва цегляного тандира. Міцний фундамент – запорука довгої експлуатації печі. Саме він не дає кладці пошкоджуватися, якщо ґрунт почав рух.
Є 2 варіанти створення фундаменту. Перший – створити своїми руками із бетонної плити. Однак зазвичай відбувається заливання фундаменту в ґрунт відповідно до розмірів майбутнього тандира.
Підготовка шаблону
Під час засихання фундаменту настав час підготувати шаблон кладки цегли. Т.к. тандир круглий, то цегла викладатиметься по колу, що без шаблону буде вкрай важко, адже в будь-який момент можна помилитися з радіусом. Щоб правильно скласти шаблон, не обійтись без креслень тандира.
Зведення тандира
Впоратися з кладкою без сторонньої допомоги можна за 2 дні. Якщо розпочати у суботу, то у неділю вже можна закінчити усі роботи. Головна умова — всі необхідні матеріали та інструменти мають бути під рукою.
При створенні склепіння потрібно зрізати цеглу. Цей процес стає болгаркою. Далі слід зробити 2 ємності. В одну будуть занурюватися цеглини, в іншій буде замішуватися розчин із глини.
- Розчин необхідно замішати у заздалегідь підготовленій ємності.
- При створенні першого ряду тандира цеглини необхідно класти на вузьке ребро торцем до центру. Щоб конструкція вийшла круглою, слід робити зазори: внутрішній повинен бути меншим за зовнішній.
- Після виставляння та вирівнювання цегли, їх потрібно витягувати по одному і занурювати в ємність із холодною водою. Потім цеглу потрібно обмазати розчином з двох бічних та з нижньої сторін. Після цього його повертають на місце. Цю операцію потрібно виконати з усіма цеглою. Не можна забувати про перевірку шаблону.
- Після виконання попереднього пункту слід ще раз оглянути конструкцію. Розчин довго висихає, тому часу на огляд достатньо. При виявленні нерівностей їх необхідно виправити.
- Час починати викладати другий ряд. Його будівництво нічим не відрізняється від будівництва першого. Але щоб підвищити рівень міцності, другий ряд роблять із перев’язкою. Також у цьому ряду необхідно встановити піддувало.Для цього потрібно виділити 2 цеглини. Їх слід розпиляти навпіл. Встановлене піддувало закріплюють розчином.
- Третій ряд — час створення склепіння. Під час перегляду фото тандира виразно видно, що він має закруглення до верху. Щоб зробити його, нижню частину цеглини в 3 ряду потрібно підпиляти. Підбір правильного кута — гарантія того, що не доведеться підпилювати цеглу 4 ряди.
- Чим вищий ряд, тим менше цегли. Це відбувається через зменшення діаметра.
Оздоблення готового тандира
При обробці потрібно користуватися густим розчином кладки. Перед початком обмазування поверхню печі потрібно обприскати з пульверизатора.
Сушіння
Сушать пекти за таким же принципом, як і після викладання цегли. Процес займає щонайменше 2 тижні.
Випалення
Обпалювати тандир необхідно лише після першої протопки.
- Для випалу ідеально підходять листяні породи, тому що вони при згорянні утворюють багато вугілля.
- Дрова потрібно згорати так, щоб заповнити вугіллям на дві третини тандира.
- Коли полум’я згасне, потрібно накрити тандир кришкою та чекати охолодження.
- Далі слід очистити сміття, і можна експлуатувати конструкцію.
Правильно дотримуючись технології кладки, більше не залишиться питань про те, як зробити піч-тандир. Зробивши всю роботу, на дачі можна буде готувати багато східних страв.
Фото саморобного тандира з цегли