Як зробити коптильню гарячого копчення своїми руками: схеми, фото та креслення з розмірами

Як зробити коптильню гарячого копчення: покрокова схема збирання в домашніх умовах (фото інструкція)

Копчення – спосіб обробки продуктів, відомий людству з найдавніших часів. Копчені м’ясо, риба і навіть сир входять у безліч кухонь світу, і не втрачають своєї актуальності завдяки багатому пікантному смаку.

Але в наші дні складно бути впевненим у якості продукції, що купується: адже неможливо переконатися в сумлінності виробників. Безліч людей приходить до рішення про встановлення коптильні на своїй ділянці для самостійного приготування всіляких копченостей.

Можна придбати промисловий пристрій, але можна зробити коптильню своїми руками. Це не так вже й складно, а їсти плоди своїх власних зусиль набагато приємніше.

Коптильня гарячого копчення: пристрій та принцип роботи

Перед тим як приймати рішення про те, як облаштувати коптильню на своїй ділянці, варто ознайомитися з усіма можливими варіаціями конструкції. Різні установки мають різні розміри, але навіть при всіх своїх зовнішніх відмінностях функціонують за однаковим принципом.

У складніших коптильнях, призначених для холодного копчення продуктів, дим повинен пройти крізь охолодний елемент.У коптильнях гарячого копчення тління відбувається безпосередньо в ємності з продукцією, що піддається обробці.

  • Корпус коптильні розміщується на підставці, під якою буде розташована ніша для палива.
  • На дно самого корпусу висипається тирса, завчасно вимочена у воді.
  • Продукти розміщуються на сітках, заздалегідь приварених до стін контейнера, або на гаках, зачеплених на внутрішній стороні кришки.
  • Під коптильні розводять вогонь, тирса, поступово розігріваючись, починають тліти, і саме їх дим і доводить продукцію до кондиції.
  • Конструкцію можна додатково ускладнити боковими дверцятами або термометром для додаткового контролю процесу приготування.
















В інтернеті можна знайти фото коптильні гарячого копчення та схему її спорудження, вибираючи ту, що не стане надто складною у виготовленні, але при цьому відповідатиме потребам господаря. Варто розглянути різні варіації та розумно оцінити свої бажання та можливості.

Простий варіант коптильні

Найпростіша мобільна конструкція, з якої можна починати знайомство з домашніми коптильнями – конструкція на основі металевого відра.

Облаштування такої не вимагатиме ні великих фінансових вкладень, ні наявності серйозних інструментів.

  • Вибравши відповідне для встановлення місце, необхідно облаштувати його, накривши ґрунт металевою пластиною або цеглою.
  • Саме на них вкладатиметься паливо, що служить для нагрівання конструкції.
  • З боків основи укладаються вертикальні стоси цегли, на яких і розміщуватиметься відро.
  • Всередині ємності в кілька ярусів встановлюються металеві ґрати, на яких укладатимуться продукти.
  • В ролі ґрат можуть послужити старі підставки для посуду або саморобні конструкції.
  • На дні відра потрібно розмістити металевий піддон – він повинен захищати тирсу від жиру, що капає з їжі.
  • Роль піддону може виконати стара кришка від каструлі та сковороди.

На цьому попередня підготовка буде завершена – залишиться лише розмістити паливо під конструкцією, тирсу та їжу всередині, закрити коптильню зверху кришкою та запустити процес приготування.

Розміри коптильні такого формату є окремим плюсом – за необхідності її навіть можна взяти із собою на природу.













Коптильня на базі мангалу

Якщо господарі ділянки мають мангал, то створення компактної коптильні буде найпростішим процесом. Мангал не постраждає: його переробка не буде потрібна, пристрій буде розміщено зверху.

  • В якості контейнера для продуктів згодиться відрізок широкої труби, невелика бочка або навіть згадане вище відро.
  • Вибраний елемент укладається поперек мангалу, всередині нього розміщується решітка відповідного розміру, на яку викладатимуться продукти.

Тиркування засипається на дно ємності, а початкові відкриті порожнини потрібно закрити: металевими колами, дерев’яними пломбами або старими кришками.

Об’ємна коптильня

Якщо компактні конструкції або тимчасові надбудови не влаштовують власника з будь-яких причин, можна розглянути облаштування складнішого варіанту.

Металева бочка може виявитися як у запасах господаря, так і легко може бути придбана за скромну суму. При оснащенні коптильні з бочки можна обмежитися найпростішими інструментами, отримавши в підсумку пристрій, здатний за один раз обробити велику кількість продукції.

Чертежі коптилен подібного типу – не рідкість, за їх допомогою можна не тільки виготовити пристрій без найменших помилок, але й заздалегідь уявити, як воно виглядатиме на ділянці.

Щоб зробити коптильню з бочки, потрібні такі інструменти:

  • Бочка, в якій не зберігалося нафтопродуктів або агресивних хімічних речовин;
  • Труба для димоходу з металу або азбоцементу, діаметром не менше 10 сантиметрів та довжиною не менше метра;
  • аркуш металу для установки всередині камери, товщиною близько 5 мм;
  • Сітка або прути арматури товщиною близько половини сантиметра;
  • Дрот із сталі для створення ґрат;
  • Металеві куточки;
  • Муфта з різьбленням усередині;
  • Болгарка, зварювальний апарат та рулетка.

Перед початком робіт діжку необхідно обробити: ретельно провити, висушити, обпекти всередині відкритим вогнем.Після випалювання тару заливають водою і залишають у спокої на кілька днів, потім знову ретельно вимивають.

  1. Після обробки у бочки зрізається кришка: вона згодом буде використана як піддон для стікаючого жиру.
  2. Ємність встановлюється на відповідну підставку для подальших робіт.
  3. У нижній частині, де буде розташована топкова, необхідно вирізати квадратний отвір для закладки дров, розміром 2-30 сантиметрів по кожній із сторін.
  4. Зі зрізаного металу роблять дверцята: до них приварюють петлі, ручку та засувку.
  5. З протилежного боку прорізається отвір для димоходу – його діаметр повинен відповідати діаметру вибраної труби.
  6. У проріз вварюється муфта, на трубі нарізається різьблення, потім конструкція збирається та ретельно фіксується.
  7. На дні майбутньої коптильні прорізаються дірки, призначені для формування вентиляції.
  8. Вони забезпечать стабільне горіння палива і спростять процес позбавлення золи.
  9. Безпосередньо над топкою встановлюється деко для збирання жиру.

Важливо не допускати попадання такого на відкрите полум’я. Для легкого обслуговування варто фіксувати піддон на металевих куточках.








Як підставка для коптильні може бути використана або спеціально виготовлена ​​металева конструкція, висотою не менше 20 сантиметрів, або цегляна кладка з декількох рядів цегли.

Після створення підставки настав час зайнятися установкою грат для їжі. Між рівнями рекомендується дотримуватися відстані не менше 15 сантиметрів. Приварюючи опори для ґрат, варто заздалегідь переконатися, що вони не заважатимуть обслуговуванню піддону.

Завершиться виготовлення кришкою з дерева. Вибирати необхідно листяні породи: хвойні виділятимуть смолу, небезпечну для продуктів. При збиванні варто залишити тонкі зазори – вони полегшать випаровування вологи в процесі приготування.

Трохи про догляд за коптильнею

Весь догляд за коптильнею полягає в її регулярному очищенні. Необхідно ретельно видаляти всі залишки жиру і накипу після кожного використання: бруд, що накопичився, псуватиме смак продуктів.

Не зашкодить і періодичне промивання під високим напором води, для видалення навіть найдрібніших частинок пилу та золи. Коптильня здатна прослужити багато років – термін залежатиме виключно від міцності використаних матеріалів.

Самостійне виготовлення коптильні – легкий спосіб урізноманітнити домашній стіл, збагативши його смачною їжею власного приготування.

Більш того, домашня їжа точно не міститиме жодних хімікатів, а значить не зашкодить здоров’ю сім’ї.

Фото саморобної коптильні гарячого копчення