Форми для тротуарної плитки: етапи створення форми, вибір матеріалів, покрокова інструкція для початківців

Форми для тротуарної плитки: поради щодо вибору та створення форм (технологія виготовлення красивих доріжок)

Тротуарна плитка сьогодні дуже популярна, і використовується для мощення садових доріжок, облаштування літньої тераси, майданчики для автомобіля. Кладка плитки допоможе зберегти чистоту та порядок усередині дачної альтанки, а також навколо квіткових палісадів.

У будь-якому будівельному магазині покупцям запропонують величезний асортимент готових плиткових блоків. Однак, самостійне заливання обійдеться власникам дачі або приватної будови набагато дешевше, особливо за наявності матеріалів.

Переваги самостійної заливки

До переваг використання домашньої відносять:

 • Можливість вибрати форму для виготовлення плиткових модулів. В рамках сучасного ландшафтного дизайну вітаються не лише класичні «цеглинки», а й модулі у формі ромба, гострої зірки, кола, овалу. Для створення різних орнаментів можна залити з цементного розчину найхимерніші види плитки.
 • Набагато менші фінансові витрати на роботу, особливо за наявності саморобних форм.
 • Щодо простий спосіб цементної заливки та подальшого мощення вибраного майданчика.
 • Великий вибір цікавих відео, як самостійно зробити форму для тротуарної плитки.

Пресування покладеного розчину за допомогою обраної форми не становить особливої ​​складності, навіть для недосвідченої людини. Впоратися з цим завданням зможе практично будь-який дачник або власник приватного будинку.Особливості гумових форм

Для пресування та заливання тротуарної плитки досить рідко використовують гумові форми, зважаючи на їх високу вартість та ряд істотних мінусів:

 1. Для отримання якісних плит для укладання необхідно підготувати специфічне обладнання (вібраційний стіл, стелаж для сушіння готових виробів).
 2. Незважаючи на дуже красиві орнаменти та різноманітність малюнка на поверхні форми, закупівля подібних аксесуарів вимагатиме суттєвих грошових витрат.
 3. Зважаючи на велику ціну на гуму, деякі недобросовісні виробники виробляють огранювання з дефектами.
 4. Через цю особливість сьогодні досить просто знайти неякісний товар на ринку.

Щоб очистити гумову поверхню від залишків цементу, потрібно використовувати хімічно агресивні розчини, наприклад, соляну кислоту.

Випадкове вдихання кислотної пари може спричинити різкий опік дихальних та травних шляхів, очей, шкіри відкритих ділянок тіла.

Переваги пластикових форм

Найбільш універсальними властивостями володіють вироби, виготовлені із пластику. Для виробництва огранок під заливку тротуарної плитки використовують листи ПВХ, полістирол, акрилові з’єднання та АБС. Технологія вакуумного формування дозволяє створювати пластикові форми з найхимернішими рельєфами.

Особливості використання різних видів огранювання:

 1. Тонкий листовий пластик обійдеться майстру дуже дешево, але при цьому відразу варто запастися жорстким щитом.
 2. При сильному тиску цементного розчину поверхня пластику може деформуватися і пресування тротуарної плитки опиниться під загрозою.
 3. Для цієї мети заливку майбутніх плит виробляють лише на досить твердій основі.
 4. На фото форми для тротуарної плитки видно, як правильно потрібно розташовувати жорсткий каркас на поверхні щита.
 5. Запобігти появі засохлих залишків бетону можна шляхом регулярного обмивання використаних ємностей для заливки.
 6. При виборі подібних форм слід пам’ятати, що після 20-25 заливок аксесуар доведеться викинути.
 7. Більш якісний варіант представляє потовщений пластик з додаванням акрилу або полістиролу. Його товсті стінки здатні витримувати до 65-70 заливок.

Для виготовлення громіздких та дуже важких плит застосовують форми з АБС.
На внутрішній поверхні огранок розташовані рельєфні тиснення, що дозволяють створювати фігури для ландшафтного дизайну, декорування терас або парків. Зробити ж тротуарну плитку у подібній формі буде важко через нестандартний рельєф.

Переваги силіконових аксесуарів

Найпопулярнішим матеріалом для форм, що широко використовується, є силікон. Подібні форми дуже зручні у самостійному застосуванні. Еластичність та особлива міцність дозволяють надавати майбутнім плитковим модулям дуже цікавий рельєф, підкреслюючи навіть найдрібніші деталі малюнка.

Однак, купуючи силіконове огранювання для плитки, слід пам’ятати про недовговічність експлуатації. При частому заливанні цементних модулів регулярно потрібно змінювати форми на нові аксесуари.

Переваги поліуретанових форм

Новинка на ринку товарів для саду та будинку – поліуретанові форми для заливання (пресування) тротуарної плитки. Вартість такого пристрою знаходиться в середньому ціновому діапазоні.

Моделі відрізняються особливою міцністю, завдяки своїй податливості здатні передавати найдрібніші деталі орнаменту на поверхні.

Вироби зі склопластику

Ще один цікавий варіант для шанувальників ландшафтного дизайну – це форми, виготовлені зі склопластику. Цей матеріал застосовується тільки для заливання невеликих предметів, тротуарної плитки, різноманітних садових фігурок.

Безпосередньо перед використанням всю внутрішню поверхню слід обробляти спеціальним мастилом, щоб попередити утворення тріщин у відлитих фігурах.

Самостійне виготовлення форми

При неможливості придбання готових огранок можна використовувати саморобні форми для заливання або пресування тротуарної плитки. Виготовлення таких пристроїв не потребує спеціальної підготовки або наявності професійного обладнання.


Особливості виготовлення плиткових модулів за допомогою форм, зроблених своїми руками:

 1. Прості дерев’яні форми можна зібрати з дошки чи бруса. Всі деталі для подальшого складання ретельно шліфують, щоб на поверхні плитки не залишилося дефектів або вм’ятин. Готову конструкцію встановлюють на гумовий килимок, поверхню якого заздалегідь змащують олією. Після повного висихання плиткового модуля достатньо злегка натиснути на край гумової підкладки, щоб готова фігура відійшла від стінок форми.
 2. При досвіді поводження зі зварюванням і болгаркою можна підготувати різні металеві огранювання. Форма та розмір подібного пристрою залежить від побажань самого майстра. Невеликий нюанс практичного використання: перед заливкою або пресуванням плит внутрішні стінки покривають будь-яким жирним складом.

Для отримання тротуарної плитки заданого (нестандартного) виду часто використовують різні підручні засоби:

 • Відрізане днище від пляшки,
 • Труби ПВХ,
 • Контейнери,
 • Виготовлені із пластику.

Виготовлення саморобної форми не є складними, а результат, безумовно, виправдовує витрачені сили та час.

Фото форм для тротуарної плитки