Дах гаража своїми руками: покрокова інструкція, розрахунки та зведення односхилим, двосхилим даху

Дах гаража своїми руками: від розрахунку до монтажу, підбір матеріалів та дизайну

Від якості покрівлі гаража прямо залежить мікроклімат у приміщенні. Щоб гараж був сухим та надійним, потрібно правильно облаштувати дах. Якість покрівлі особливо важлива при зберіганні в приміщенні транспортних засобів, електроінструментів та іншої техніки, яка повинна бути в сухих умовах.

Існує кілька способів, як зробити дах гаража. Найчастіше споруджують односхилий кришку за рахунок простоти її монтажу. Але, можна зробити і двосхили конструкцію, що дозволяє облаштувати додаткове горищне приміщення для зберігання різних речей.

  • Монтаж односхилим даху
  • Будівництво двосхилим даху
  • Покрівля
  • Руберойд
  • Шифер
  • Металева покрівля
  • Фото правильного даху для гаража
  • Типи даху для гаража

    Залежно від конструкції можна виділити 2 основні види даху, який доцільно зводити на гаражі:

    • Односкотна;
    • Двосхилий.



    Кровлі відрізняються не тільки конструкцією, але також складністю та витратами на монтаж. Двосхилий дах, як правило, більш дорогий і складний у зведенні.

    Відноскотний дах

    Оптимальний варіант для гаражів, що примикають до інших будівель або є частиною. Особливо актуально для гаражних кооперативів. Монтаж проводиться за допомогою похилих висячих крокв, що спираються на 2 балки.

    Будування кроквяної системи залежить від площі та планування об’єкта.

    • Якщо ширина гаража не перевищує 4,5 м, споруджують простий дах, що складається з крокв, зафіксованих на двох опорах під певним кутом.
    • При відстані 4,5-6 мм потрібно зводити складніший дах, що включає додаткові підкоси для посилення конструкції.






    Двосхилий дах

    Такий тип даху зводять тільки в тому випадку, якщо гараж є окремим об’єктом. Конструкція має форму трикутника. Бічні частини (фронтони) зашиваються дошками, металом чи іншим матеріалом. Такий дах підійде для гаража будь-якої площі.

    Кроквильна система зводиться у вигляді двох кроквяних ніг, зафіксованих на мауерлаті і вгорі конструкції. Опорами крокв виступають несучі стіни будівлі.





    Монтаж односхилим даху

    Доноскатний дах гаража має просту похилу конструкцію. Найчастіше опорами виступають 2 балки, змонтовані на несучі стіни. Може мати різний кут нахилу, виходячи з типу покрівельного матеріалу і планованого навантаження. Кут нахилу формується за рахунок різниці у висоті стін.

    Порядок монтажу:

    1. Установка мауерлату на несучі стіни. Це балки, на які спираються крокви. Оптимально використовувати брус 10х10 см або 12х12 см.
    2. Фіксація балок анкерами достатньої довжини.
    3. Виконання кріпильних пазів у місцях встановлення крокв.
    4. Монтаж крокв на мауерлат. Можна фіксувати цвяхи або анкери.
    5. Монтаж дерев’яної обрешітки на крокви. Для решетування використовують дошки товщиною до 4 см.






    Часто дах гаража роблять із готових залізобетонних плит. В даному випадку кут нахилу не повинен перевищувати 15 °. Бетонні перекриття краще покривати м’яким покрівельним матеріалом.

    Будівництво двосхилим даху

    Двосхилий дах для гаража має форму рівнобедреного трикутника. Для фіксації крокв зверху монтується коник. Останній може спиратися на вертикальні стійки. Кроквили повинні виступати за периметр стін для формування козирка. Для цього до довжини ноги зазвичай додають близько 50 см.

    Технологія зведення двосхилим даху:

    1. Змонтувати мауерлат – балки з дерев’яного бруса, встановлені на стіни по всьому периметру будівлі.
    2. Зробити кріпильні пази в мауерлаті для фіксації крокв.
    3. Виготовити крокви з бруса.
    4. Зібрати «ферми» з крокв у формі трикутника.
    5. Зафіксувати ферми на мауерлаті за допомогою сталевих куточків або анкерів.
    6. Змонтувати решітку кроквяної системи з дощок.






    Крок між кроквами повинен становити 0,7-1,2 м залежно від планованого навантаження. Для монтажу решетування оптимально використовувати дошки товщиною 2,5-3 см.

    Покрівля

    Перед тим, як покрити дах гаража, необхідно визначитися з покрівельним матеріалом. На ринку представлено чимало видів таких матеріалів. Вибирати покрівлю слід виходячи з кута нахилу даху, стійкості кроквяної системи та естетичних вимог.

    Чим важчий покрівельний матеріал, тим міцнішим має бути кроквяна система. Зазвичай для гаражів вибирають недорогі та прості у монтажі матеріали – руберойд, шифер або метал.



    Руберойд

    Підходить лише для суцільних підстав. Може укладатися не тільки на бетонну плиту, а й суцільну решетування з дощок. Руберойд легкий, добре захищає від опадів та має доступну вартість. Продається у рулонах, тому досить простий у монтажі. Укладати потрібно в 2-3 шари.

    Порядок робіт:

    1. Обробка чорнової поверхні даху бітумною мастикою.
    2. Монтаж першого шару підкладки руберойду. Укладати слід одразу після нанесення мастики.
    3. Обробка основи бітумною мастикою та укладання 2 шару руберойду.
    4. Повторне оброблення даху мастикою після укладання останнього шару.

    Листи обов’язково потрібно укладати внахлест, інакше через місця стиків буде затікати вода. Укладання здійснюється у напрямку нахилу.

    Для розігріву руберойду та мастики перед монтажем потрібен газовий пальник.

    Шифер

    Основні переваги шиферу – доступна ціна та тривалий термін служби.

    • Покритий шифером дах прослужить без ремонту близько 40 років. Вкладається листами внахлест на дерев’яні лати.
    • Для фіксації застосовуються спеціальні шиферні цвяхи з широкими капелюшками.
    • Через порівняно високу вагу зростають вимоги до надійності кроквяної системи, тому для її монтажу потрібно використовувати брус досить великого перерізу – не менше 8х10 см. Для гідроізоляції зазвичай використовують руберойд, що монтується на решетування.

    Металевий покрівля

    Для гаражів зазвичай використовують профнастил. Це недорогий, довговічний та легкий матеріал. За рахунок легкості можна знизити витрати на монтаж кроквяної системи, обравши брус меншого перетину. Профнастил монтується за аналогією з шифером, але в даному випадку застосовуються спеціальні шурупи з прогумованими капелюшками.

    Під час монтажу металевої покрівлі обов’язково роблять гідроізоляцію. Як гідроізоляційний матеріал можна використовувати поліетиленову плівку або руберойд.

    Гідроізоляція укладається на решетування, а вже зверху монтуються металеві листи. При необхідності дах можна утеплити, змонтувавши теплоізоляційний матеріал зсередини між кроквами.









    Фото правильного даху для гаража