Садова арка своїми руками: найкращі проекти садових арок (схеми, креслення, ідеї, озеленення + 165 фото)

Садова арка своїми руками – створення красивої та довговічної арки (165 фото). Варіанти застосування у ландшафтному дизайні

Садова арка, незважаючи на простоту, є справжньою прикрасою будь-якого ландшафту.

Вона може бути і самостійним об’єктом, що виконує декоративну функцію, і є основою для створення живоплоту або вертикального озеленення.

  • Підбір рослин
  • Фото саморобної садової арки
  • Функціональність споруди

    За своєю суттю, арка не що інше, як самостійна, найчастіше одиночна багатофункціональна конструкція. Її призначення повністю залежить від задуму ландшафтного дизайнера:

    • Це може бути ґрунтовна споруда з каменю,
    • Додатковий ландшафт,
    • Або легка конструкція,
    • Одиничний елемент ландшафту або доповнення до рослинних композицій, що підкреслює природну красу природи.

    Досить часто з кількох арок, розташованих у ряд, створюються тінисті алеї, повиті різноманітними рослинами – наприклад, диким виноградом.

    Арка здатна служити опорою для гойдалки або розділяти сад на певні зони, може бути просто альтанкою, затягнутою рослинами – місцем романтичних побачень.У зимовий період обвита гірляндою арка допоможе створити атмосферу свята.

    Характеристики виробу

    Збираючись поставити арку на своїй ділянці, власник повинен знати кілька основних вимог до подібних виробів:

    • Арка має бути виготовлена ​​з матеріалу, здатного витримати будь-які примхи погоди;
    • Незалежно від того, обвитий воно рослинами чи ні, виріб повинен мати естетичний вигляд і органічно вписуватися в навколишній ландшафт;
    • При виготовленні садової арки для кучерявих рослин необхідно враховувати зростання членів сім’ї із запасом на можливе провисання стебел рослин.

    Габарити споруди

    Власне, розмір залежить від функцій, що покладаються на арку. Якщо вона виконуватиме лише декоративну функцію, то може бути невеликою, і навпаки – велика і висока арка може виконувати роль опор, наприклад, для створення тіні. І знову треба визначитися, чи зможуть проходити під нею люди.

    Особливих вимог до габаритів немає, але найчастіше для садових ділянок арки виготовляються такі розміри:

    • Загальна висота від 3,2 до 4 метрів, з них близько 0,7 метрів вкопується в землю.
    • Ширина виробу становить близько 1,5 метрів.

    Місця для розміщення

    За великим рахунком, арку в саду можна встановити будь-де, аби це було до місця, і вона не виглядала б окремо в загальному ландшафті.Як варіант – аркою можна замаскувати будь-які технічні пристрої або господарські будівлі.

    Непогано виглядають арки над хвірткою, а також є входом в якусь окрему зону саду.

    З чого можна зробити арку

    Розглядаючи фото садової арки, можна побачити, що зовнішній вигляд цих виробів залежить від фантазії майстра, найголовніше, щоб вони органічно вписувалися у довкілля. А для цього слід підібрати найбільш прийнятний для кожного випадку матеріал та визначитися з розмірами.

    В якості матеріалу зазвичай використовується пластик, цегла, камінь, метал та дерево.

    З пластику

    В основному використовується ПВХ, тому що його досить просто придбати, підійдуть навіть труби.

    Пластик має досить велику колірну гаму, легко обробляється і піддається фарбуванню, а зібрати конструкцію з пластикових труб зовсім не складає труднощів. Ось тільки вироби з цього матеріалу не відрізняються довговічністю: у зимовий період виріб бажано забирати в приміщення, а влітку тримати подалі від відкритого вогню.

    До того ж арки із пластику виходять дуже легкі, відповідно, і стійкість у них не дуже хороша, особливо у листового пластику. Тому призначення арок із пластику в основному декоративне.

    З дерева

    Найпростіший спосіб побудувати арку – це застосувати як матеріал дерево, причому цілком підійдуть навіть обрізані гілки потрібного розміру та діаметру. Виріб легко впишеться практично у будь-який ландшафт.

    Єдиним недоліком є ​​недовговічність матеріалу: якщо не використовувати як вихідну сировину модрину, то всі інші породи вимагають додаткової обробки антисептиком, покриття лаком або фарбою.














    З цегли та каменю

    Найбільш довговічними матеріалами є цегла та камінь. Щоправда, зведення арки з цих матеріалів доведеться доручити професіоналам.

    • Подобні споруди зазвичай дуже монументальні на вигляд, стійкі і до вітрів, і інших погодних явищ.
    • Вони можуть бути самі по собі прикрасою для ділянки, але повиті рослинами кам’яні арки просто чарівні.

    З металу

    Ще один матеріал, який часто застосовується при виготовленні арки для рослин у саду – це метал. Матеріал практично вічний при дотриманні певних нескладних правил, а це своєчасна обробка у вигляді ґрунтовки та фарбування, якщо звичайно не використовується нержавіюча сталь.

    З металу можна виготовляти як дуже прості конструкції, так і досить складні, ажурні, із застосуванням кування та зварювання. Такі арки з металу виглядають дуже ефектно, створюючи особливу атмосферу на ділянці.

















    Виготовлення арки самостійно

    Найпростіші та нескладні конструкції можна зробити з підручних матеріалів – дерева, металевого дроту та пластикових труб, робота з більш серйозними матеріалами на кшталт каменю чи металу вимагатиме певних навичок чи допомоги з боку професіоналів.

    Варіант №1

    Для створення найпростішої арки потрібно кілька металевих або пластикових труб з муфтами та сітка, бажано з пластиковим покриттям.

    • Труби використовуються як опори, можна надати споруді і вигнутої, і П-подібної форми.
    • Опори встановлюються в два ряди, паралельно один одному на невеликій відстані, між ними прив’язується сітка.
    • По закінченні робіт конструкцію слід заґрунтувати та пофарбувати.

    У відкритому вигляді це звичайно не шедевр, але всі недоліки приховують кучеряві рослини, гліцини або клематиси, дуже ефектно виглядатимуть плетисті троянди.

    Варіант №2

    В якості матеріалу для арки, призначеної для плетистих троянд, найкраще підходить модрина і кедр. Але якщо модрину ще можна придбати, то з кедром можуть виникнути проблеми.

    Ці породи можна замінити хвойними: сосною або ялиною, правда їх доведеться попередньо обробити антисептиком. При складанні вузли та деталі кріпляться шурупами або нагелями, готову конструкцію закріплюють на металевих штирях, що виконують роль опор.

    Варіант №3

    Дуже цікаво виглядає арка, виконана у грубому сільському (рустикальному) стилі.

    1. Виготовляється вона з необробленої деревини прямоствольних порід – з берези, ялини або ялиці.
    2. В якості опор найкраще підійдуть стволи діаметром близько 75 мм, а на скоси зручніше використовувати більш тонкі стволи або гілки діаметром до 35 мм.
    3. Деталі з’єднуються за допомогою шурупів або цвяхів, після закінчення робіт виріб при необхідності покривають морилкою, і в обов’язковому порядку – лаком.

    Після цього арку можна встановлювати.

    Підбір рослин

    Зрозуміло, арка, якщо вона не є просто додатковим елементом ландшафту, повинна бути відповідним чином оформлена, щоб не виглядати білою вороною в навколишньому рослинному світі. І лише тоді можна буде вважати її повноцінною прикрасу саду.

    Для обрамлення арок в основному використовують кучеряві рослини, хоча це зовсім не обов’язково.

    Найчастіше можна зустріти в оформленні дівочий виноград.

    • Рослина вкрай невибаглива, влітку листя має зелений колір, восени воно стає темно-малиновим.
    • Нерідкі можуть бути клематиси, що мають велику різноманітність сортів, плетисті троянди – зимостійкі сорти, що цвітуть все літо.
    • Не менш красиво виглядають жимолість, плющ та актинія.





    За великим рахунком, можна використовувати будь-які кучеряві рослини, неважливо, квітучі вони чи ні, можливо навіть використовувати рослини плодоносні – тут все залежить тільки від того, яке бачення саду у його власника.

    Арка навіть найпростішої конструкції при правильно вибраному розташуванні та вдалій комбінації рослин завжди буде одним із найідеальніших елементів ландшафтного та садового дизайну.Це можна побачити на численних фото арки в саду, які розміщені в інтернеті.

    Фото саморобної садової арки