Як зробити зарядний пристрій для акумулятора своїми руками: схеми простих та потужних пристроїв

Основні параметри

АКБ характеризується різними параметрами, головними з яких є:

  • Номінальний розрядний струм Iн – це струм, який АКБ може протягом 20 годин віддавати у навантаження, і при цьому напруга на її висновках не опускається нижче 10,5 В;
  • Номінальна ємність С20, вимірюється Ач. Це кількість енергії, яку може віддати АКБ за 20 годин при розряді номінальним струмом. Величина Iн визначається як результат розподілу С20 на 20. Наприклад, для ємності 60 Ач він дорівнює 3 А;
  • Фактична ємність Сф – використовується для оцінки батареї – чим Сф більше, тим батарея краща;
















Методи заряджання

АКБ вважається повністю зарядженим, якщо його напруга при розімкнутому ланцюгу навантаження (НРЦ) більша або дорівнює 12,7 В, при цьому щільність електроліту при температурі 25°С повинна дорівнювати 1,28 г/см³. При зарядженості на 75% ці значення становлять 12,35 та 1,22, а при повністю розряджених акумуляторах – 11,7 та 1,1 відповідно.

При залишковій ємності менше 75% батарею рекомендується дозарядити.

Примітка: НРЦ вимірюється не раніше, ніж через годину після закінчення заряджання. За цей час має зникнути е.д.з поляризації, що виникає внаслідок утворення іонів біля анода та катода.

Існує кілька методів заряджання, як правило, вони викладені в посібнику з експлуатації. Якщо керівництво відсутнє, слід використовувати способи по ГОСТ Р 53165 або комбінований.

Заряджання відкритих батарей (з загальною кришкою):

  • Стабілізованим струмом 2 Iн до стабілізації напруги, виміряної три рази з інтервалом 15 хвилин;
  • Постійною напругою до 16 В з обмеженням струму до 5 Ін протягом 20 годин, потім чотиригодинна зарядка стабілізованим струмом Iн.

Заряджання закритих батарей (із запобіжним клапаном, із загущеним електролітом):

  • Стабілізованим струмом 2 Iн до 14,4 В, потім 4 години струмом Iн;
  • Постійною напругою до 14,4 В з обмеженням струму до 5 Iн протягом 20 годин, потім чотиригодинна зарядка стабілізованим струмом 0,5 Iн.

Заряджання комбінованим способом проводиться струмом 2 Iн до 14,4 В, потім при стабілізованій напрузі 14,4 В до зменшення зарядного струму до 0,1 Iн.