Рокарій своїми руками: 115 фото ідей дизайну з покроковою інструкцією для початківців

Рокарій своїми руками: поради щодо вибору каменів та рослин. ТОП-115 фото ідей ландшафтного дизайну

Рокарій – це своєрідна клумба або квітник, де присутні як зелені насадження і декоративні квіти, так і різні по красі камені. Таке оформлення можна підійти для будь-якої площі ділянки, що чудово демонтують різні фото рокарію.

Рослин тут можна розмістити як найкапризніші, такі як троянди, так і невибагливі чагарники або трави. Завдяки присутності каміння рокарій не вимагає постійного догляду, а виглядає дуже незвичайно та мальовничо.

Види рокаріїв

Рокарії в ландшафтному дизайні розрізняють між собою за підбором каменів та рослин, їх архітектурою та наявністю додаткових елементів: водойм, фонтанів, статуй.

Основні види:

  • Англійський рокарій характеризується великою кількістю декоративної зелені. Камені тут використовуються у вигляді звичайних валунів та гальки. Зелень найчастіше представлена ​​декоративнолистими культурами та хвоєю.
  • Японський рокарій відрізняється аскетичності, невеликою кількістю рослин і, навпаки, великою кількістю каменів. Камені тут використовують різні: від дрібної кольорової гальки до овальних і квадратних форм і великих валунів. Квіти та рослини в ансамблі створюють лише яскраві акценти. У японських варіантах часто використовують штучні водоймища – ставки або струмки.
  • Європейський рокарій відрізняється збалансованим використанням кольорів, зелених рослин та каміння. Зазвичай тут використовують рослини середньої смуги або середземноморські види.
  • Жива огорожа. Такий рокарій оформляється за периметром ділянки або його частиною. Для огорожі тут використовуються хвойні вертикальні рослини: кипариси, туї. Нижня частина оформляється камінням та невисокими рослинами, які контрастують із темною хвоєю вертикальних насаджень.

Важливо! Рокарій має суттєві відмінності від альпійської гірки. Остання композиція є височиною з каміння, де головний тон задають каміння. Рослини тут висаджуються переважно альпійські, які доповнюють собою камінці.













Рокарій зазвичай розташовується на рівній поверхні і є композицією з різних рослин і каміння. У рокаріях також можна зустріти водойми та статуї, чого зазвичай не буває на альпійській гірці.

Вибір каменів для рокарію

Камінці та рослини підбираються залежно від загального дизайну рокарію та його стилю.Так для європейського або англійського рокарію підійдуть камені м’якої природної форми.

Поєднувати їх тут із скелястими породами буде недоречно. Скелясті варіанти з гострими кутами добре виглядатимуть також у європейському варіанті, але з округлими формами їх тут поєднувати не варто.

  • Квадратне або овальне каміння добре підійдуть для живоплоту. З них на краю ансамблю можна зробити природний бордюр.
  • Камінці різних форм доречно використовуватиме для японського саду. Тут велика різноманітність каміння допоможе створити цікаву композицію.
  • Однак такий варіант рокарію підійде для досвідчених садівників. Для того, щоб не помилитися з вибором каменів, спочатку можна створити ескіз на папері або в комп’ютері.

Якщо в композиції присутній ставок, то тут буде доречним використання гальки та інших каменів плавних форм. А для фонтану або міні-водоспаду підійде камінь-скеля.

Рада. Початківцям ландшафтним дизайнерам можна порадити робити спочатку невеликі композиції з одного великого валуна, кількох середніх та багатьох малих. А з набором досвіду рокарій можна буде розширити та додати ще каміння та рослин.













Породи каміння для рокарію:

  • Піщаник. Цей камінь швидко покривається мохом, що підійде для використання такої рослини.
  • Вапняк. Швидко вивітрюється і набуває округлих форм.
  • Сланець. Його темні тони підійдуть для контрастів зі світлим вапняком у японському саду.
  • Туф. Дуже легкий камінь, який підходить для експериментів у саду.
  • Граніт. Стильний та красивий камінь, але дуже дорогий та важкий за вагою.













Підбір квітів для рокарію

Рослини в рокарії на дачі можуть бути будь-якими від вертикальних хвойних до мохів. Головне – щоб вони поєднувалися як візуально, так і за умовами проживання. Щоб рослини виглядали гармонійно з камінням, краще поспостерігати за тим, як вони ростуть у своєму природному середовищі.

Всі рослини для рокарію можна розділити на 5 груп:

  • Вертикальні хвойні чагарники та деревця. З них зазвичай формують гарний огорожу або 1-2 рослини висаджують як акцент. Це можуть бути карликові сосни, ялини, ялиці або кипарис.
  • Квіткові культури. Тут важливо, щоб вони цвіли весь сезон, тому що у подібних композиціях усі рослини на увазі. Перевагу краще віддавати багаторічним культурам, тому що пересаджувати щороку рослини буде проблематично через каміння.
  • Декоративні багаторічники. Зазвичай це невисокі злакові культури. Дуже красиво у рокарії виглядають і пряні трави: м’ята, шавлія або розмарин.
  • Невисокі хвойні рослини, такі як ялівець або верес. Вони створюють чудовий альпійський стиль.
  • Грунтопокривні рослини. Мохи, трави, що стелиться, створюють прекрасний і затишний фон і вигідно відтіняють яскравіших сусідів.

Підбирати рослини слід так, щоб 1-2 види створювали основні акценти в композиції, а інші рослини лише доповнювали їх.

  • Загалом у рокарії на 10 кв. метрів має бути не більше 7-9 рослин.
  • Краще взяти 5 видів рослин, але розмістити кілька екземплярів, що створить динаміку в композиції.

Порядок оформлення рокарію

Оформлення починається із створення схеми рокарію. Порядок складання схеми рокарію:

  • Спочатку позначаються найбільші та високі елементи: водоймище, валуни та вертикальні рослини.
  • Другим етапом є середні рослини та квіткові культури.
  • Потім розташовуються середні камені.
  • На завершення на схемі позначаються ґрунтопокривні рослини.

Рада. Найпростіше і наочніше схему складатиме на папері кольоровими олівцями. Так одразу буде видно композицію та її динаміку.













Після того, як створено схему та підібрано матеріал, можна приступати до створення красивого, живого ансамблю з каміння.

Порядок створення рокарію:

  1. На вибраному місці зняти ґрунт на 20-25 см. Якщо плануються великі рослини – їх необхідно висадити.
  2. Вистелити землю геотекстилем для запобігання росту бур’янів.
  3. Присипати геотекстиль керамзитом. Зверху укласти ґрунт.
  4. Укласти велике каміння.
  5. Простір між камінням знову заповнити землею, яку можна трохи перемішати з піском для кращого дренажу. Ґрунт також можна удобрити компостом.
  6. Залишити рокарій на 1-2 тижні для усадки ґрунту. На цей час можна розставити рослини в горщиках для прикладки.
  7. Після того, як земля осяде, рослини можна висаджувати на остаточне місце проживання.
  8. На завершення в рокарії розкладаються маленькі камені та галька.

Прекрасна та екзотична композиція готова.

Як доглядати за рокарієм

Догляд за такою клумбою дуже просто. Потрібно лише навесні та восени поправляти деякі нюанси:

  • Якщо валуни або каміння змістилися, їх потрібно повернути на місце назад. Для цього знадобиться додати ґрунти під ними.
  • Якщо в деяких місцях ґрунт сильно просів – рослини треба буде пересадити і додати при цьому землі.
  • Рослини потрібно регулярно оглядати на предмет хвороб та шкідників. У разі їх появи – обприскувати пестицидами та лікувати.

Інших проблем рокарій зазвичай не доставляє і довго зберігає свій природний і ошатний вигляд.

Фото красивого рокарію на ділянці